Cum îți creezi propriile aplicații pentru Android?

Cererea pe piață a aplicațiilor mobile pentru Android este în plină creștere odată cu utilizarea frecventă a dispozitivelor mobile. Cu atât mai mult aplicațiile pentru Android au început să-și dezvolte rădăcinile și frecvența utilizării lor, pe o scară tot mai largă. Nu doar pentru că Android-ul este un sistem de operare open-source dar și datorită costurilor reduse aferente. Din cauza solicitărilor masive a aplicațiilor mobile native sau hibride, echipa noastră a devenit expertă în acest domeniu. Specialitatea noastră cuprinde și crearea de aplicații pentru Android.

Dorim să oferim ajutor întreprinzătorilor și să educăm persoanele dornice de învățat, să dezvolte aplicații pentru Android în cele mai optime condiții. Pregătirea superioară oferită de către echipa noastră include resursele necesare, proiectarea, dezvoltarea și testarea unei aplicații Android. De asemenea dorim să îți prezentăm și câteva avantaje, cum ne ajută ele în dezvoltarea și sporirea business-ului tău și cum poți la rândul tău să realizezi o aplicație.

Android

Analiza și identificarea resurselor necesare

Totul începe cu o idee și definirea elementelor necesare materializării ei. Înainte de a pleca la drum, este important de știut că, fără cunoștințele de bază OOP (Object Oriented Programming), o echipă și niște investiții, este dificil să avem rezultate excepționale. Chiar și fără cunosțințe de programare, noi suntem aici pentru a te sprijini și a te ghida.

Resursele folosite pentru crearea propriei aplicații pentru Android, implică cunoașterea mediilor de programare, după cum ziceam și a condițiilor optime pentru buna lor funcționare. Există mai multe etape de dezvoltare, prima fiind analizarea și identificarea componentelor. Este recomandată chiar și vizionarea de tutoriale educative sau documentația oficială pentru crearea de aplicații mobile ofertită de pe site-ul oficial Android.com.

 • Android SDK – Așa cum îi zice și numele, SDK – Software Development Kit, este un set de instrumente dezvoltat de către Google pentru platforma Android. Android SDK-ul îți permite să creezi aplicații pentru Android fără a fi nevoie să fii expert. Conține o colecție de librării pentru codare și tool-uri de testare necesare pentru dezvoltarea de aplicații. Este compatibil cu platformele Windows, macOS și Linux
 • Programe IDE (Android Studio sau Eclipse) – IDE – Integrated Development Environment, un editor precum Android Studio sau Eclise pentru codul sursă care ajută la vizualizare, automatizare și debugging.
 • JDK – adică Java Software Development Kit, care conține mediul de programare Java Runtime Environment (JRE). Acesta permite rularea programelor Java, cum ar fi Eclise sau Andoid Studio, pe sistemul tău de operare.
 • Emulator pentru testare a aplicației – orice aplicație mobilă are nevoie de un emulator pentru rulare și testare pe diferite dispozitive virtuale de pe computerul pe care se lucrează

Android SDK

Pentru o diferențiere a soluțiilor în dezvoltarea de aplicații mobile pentru Android, Google a oferit o strategie nouă de codare, numită Kotlin. Kotlin a fost realizat tot pe principiul open-sourceing-ului cu scopul de a depăși posibilitățile limbajului de programare Java. Acest nou tool apărut pe piață, a surprins plăcut consumatorii și dezvoltatorii prin îmbunătățirile aduse.

Proiectarea aplicației mobile pentru Android

După analiza și identificarea resurselor necesare, următorul pas este proiectarea aplicației. Acest pas implică crearea schemei logice, structura de bază, design-ul grafic și respectarea cerințelor clienților. Se iau în calcul toate detaliile stabilite, tehnologiile folosite, diferite funcționalități pentru listare, căutare, filtrare, sortare și altele. Recomandarea noastră este utilizarea IDE-ului, Android Studio, care vine cu template-uri gata implementate. Acest IDE cuprinde și schițe de cod pentru funcționalitățile comune, extensii, tool-uri de testare, framework-uri și un sistem flexibil.

Experții noștri vor stabili împreună cu clientul, de asemenea și design-ul aplicației. Se vor folosi de șabloanele gata create sau vor implementa interfețe custom, în funcție de cerințe.

La trasarea ideii principale se va ține cont și de următoarele aspecte:

 • daca aplicația are în spate și un webiste, fie el e-commerce, corporate sau blog;
 • daca aceasta va fi creată pentru a vinde anumite bunuri și care sunt acestea;
 • daca aceasta va fi o aplicație nativă sau hibridă;
 • carui segment de clienți se adresează (persoanelor adulte, adolescenților sau ambelor categorii).

Acest lucru economisește foarte mult timp, care ar putea fi folosit pentru dezvoltarea alor particularități ale proiectului.

Dezvoltarea aplicației mobile pentru Android

Dezvoltarea aplicației mobile este un proces iterativ în care se stabilesc soluțiile de stocare, se dezvoltă baza de date, API-urile necesare și serverele. Astfel, programatorii vor crea o aplicație cât mai stabilă și performantă. Android-ul este un sistem de operare open-source, care facilitează diverse opțiuni de specializare. Aceste opțiuni pot fi integrate într-o mulțime de instrumente multimedia cum ar fi aplicațiile audio/video, training-uri educative, programe bazate pe inteligență artificială.

Crearea unei soluții pentru Android implică scrierea unei cantități mai mari de cod. În acest pas, procesele de dezvoltare se echilibrează și în acest fel timpul de creare nu este prelungit.

Specialiștii se asigură că framework-ul ales este potrivit în funcție de necesitățile clientului. De asemenea se stabilesc ultimele tehnologii folosite, avantajul acestora și termenul limită pentru dezvoltarea aplicației mobile.

 

Testarea și punerea în producție

Odată ce dezvoltarea aplicației s-a finalizat, urmează partea de testare.

Testarea cuprinde evaluarea tuturor funcțiilor, testarea fiecărei metode, funcții, interacțiune a screen-urilor. După realizarea acestor funcționări optime, se trece la lansarea imediată în Google Play Store. Aici aplicația poate fi utilizată în concordanță, unii antreprenori alegând chiar să o vândută sau să o distribuie gratuit.

Implementarea soluțiilor de marketing în aplicația Android se face rapid, astfel încât liderul afacerii să testeze cât mai curând ideile sale pe piață. Pe scurt, timpul necesar de la inițierea dezvoltării până la momentul în care aplicația poate fi vândută sau folosită în scopuri care cresc veniturile, vine în favoarea creșterii afacerii.

 

Avantajele creării aplicației mobile pentru Android

Fiecare business de succes, indiferent de domeniu, dorește să-și extindă și să-și diversifice instrumentele pentru promovare. Cheia fiind mereu suprapunerea cu cerințele timpurilor actuale și folosirea ultimelor tehnologii apărute. Datorită modelării costurilor de creare și întreținere, Android SDK pune la dispoziție programatorilor o multitudine de materiale interactive. Pentru unele materiale este necesară plata să fie făcuta doar la achiziție, adică o singură dată. De asemenea ceea ce diferențiază dezvoltarea unei aplicații Android de alte aplicații, este faptul că poate facilita mai multe operațiuni.

Crearea aplicațiilor mobile pentru Android este cea mai comună alternativă, datorită:

 • Costurilor considerabil scăzute comparativ cu iOS
 • Android SDK-ul vine cu biblioteci de programe necesare, debugger încorporat, emulator, schițe de cod sursă, documentație, tutoriale
 • Cele mai noi versiuni de Android sunt sincronizate constant cu versiunile de Android SDK
 • SDK-ul este folosit pentru crearea aplicațiilor pentru orice sistem de operare: Windows, Linux, Max OS X (minim 10.4.9)
 • Interfețe integrate, pentru economisirea timpului dezvoltatorilor

Programatorii care crează aplicații, vor opta mereu pentru realizarea acestor aplicații folosind Android, nu numai din cauza succesului lor dar și pentru a face față tehnologiilor actuale. Clienții tăi pot mereu alege dintre soluțiile de care au nevoie, printre care:

 • Aplicații Android e-commerce pentru magazine online
 • Aplicații de divertisment, precum jocuri de noroc sau jocuri online
 • Aplicații pentru distribuirea conținutului media
 • Servicii financiare ca și Mobile Banking-ul
 • Rezervări sau comenzi online
 • Aplicații specializate pentru portaluri web sau chat

 

De ce este necesară o aplicație pentru business-ul tău?

Studiile arată că sistemul de operare Android este deținut de către 79,93% din cota de piață mobilă doar în anul 2019. Acesta reușește să se mențină încă în topul celor mai utilizate sisteme de operare din lume. Dezvoltatorii aleg în continuare să folosească acest sistem de operare din mai multe cauze, precum bugetul scăzut. O aplicație șablon, gata implementată poate servi un cost adițional și poate veni cu funcționalități de care aplicația ta nu are nevoie.

Având în vedere că majoritatea utilizatorilor folosesc telefoanele mobile constant, o aplicație personalizată cu siguranță va atinge așteptările clienților și utilizatorilor. Ofertele promoționale, fidelizarea clienților prin funcționalități unice, vor spori utilizarea aplicației, renumele și creșterea brand-ului tău. Cunoaștem și costurile scăzute cu care vine sistemul de operare Android, care nu numai că va economisi bugetul tău, dar și mult timp prețios.

aplicații Android

Datele de înregistrare ale portalului german de cercetare ne evidențiază că:

 • În 2018, 88% dintre telefoanele mobile vândute în întreaga lume funcționau cu sistemul de operare Android
 • În iulie 2019, versiunea de Android Pie 9.0 a întregistrat o cotă de piață de 23,18 %
 • Tot în 2019, doar în România, cota de piață pentru Android a fost de 79,93%
 • Cea mai populară aplicație a sistemului de operare Android este WhatsApp Messenger (cu peste 60,8 milioane de descărcări doar în luna iunie, 2019)

Urmărind aceste informații, este ușor de înțeles că o aplicație Android este mai mult decât necesară, pentru a-ți alinia afacerea cu trend-urile curente ale pieței. Aceasta poate să-ți ofere expunere și recunoaștere. Însă pentru a te bucura de avantajele complete și întreaga experiență oferită de către echipa noastră, este esențial să apelezi la servicii profesionale. Noi te putem ajuta să iei decizia cea mai potrivită pentru tine oferindu-ți:

 • Vizibilitate în fața clienților care va atrage potențiale colaborări
 • Canal direct de interacțiune cu clienții, unde aceștia pot afla mai multe despre brand-ul tău
 • Fidelizarea clienților tăi prin oferte și promoții
 • Încredere în brand-ul tău profesional

De ce să colaborezi cu echipa Brainic?

Dorim să implementăm și să te ajutăm să realizezi prima ta aplicație mobilă pentru Android, dezvoltând împreună strategiile necesare. Fiind cererea atât de mare, echipa noastră are la activ un portofoliu vast cu nenumărate proiecte aferente, pe care ți le putem prezenta să-ți faci o idee. Brainic au devenit experți pe piața aplicațiilor mobile, în ceea ce privește colaborarea și dezvoltarea unor aplicații performante pe platformele iOS și Android, potrivite oricăror întreprinzători. Majoritatea clienților care au optat pentru aplicațiile Android au avut și rezultate pe măsură.

Datorită succesului de până acum, noi îți propunem și ție crearea unei aplicații Android, care să te ajute să-ți lansezi afacerea la nivel mondial.

Colaborând cu noi, vei beneficia de:

 • Strategie – Identificăm împreună nevoile business-ului tău și planificăm strategia cea mai benefică pentru a dezvolta aplicația ta mobilă care să corespundă cu nevoile tale
 • Analiză și Planificare – Pentru acest pas ne asigurăm că analizăm în detaliu datele problemei, informațiile utilizatorilor, cerințele pieței, nevoile clientului. Stabilim de asemenea fezabilitatea aplicației și alegem framework-ul cel mai potrivit
 • UI/UX Design – O importanță deosebită o are design-ul și interfața aplicației. O interfață autentică va reuși mereu să atragă potențiali clienți și să mențină interesul utilizatorilor. Se poate jongla cu diferite oferte promoționale, interactivitate între screen-uri șamd. Specialiștii noștri vor reuși să găsească echilibrul perfect între design și funcționalitate
 • Dezvoltarea Aplicației – Acesta este un proces iterativ în care se stabilesc soluțiile de stocare, se dezvoltă baza de date, API-urile necesare și serverele. În această categorie intră și partea de programare unde dezvoltatorii își dedică toată atenția. Ne vom asigura că vom realiza aplicații cât mai econome, calitative și dezvoltate într-un timp cât mai scurt. Astfel, dedicarea noastră va putea oferi posibilitatea de a crea o aplicație cât mai stabilă și performantă
 • Testare – Pasul final al procesului de dezvoltare a aplicației mobile, constă într-o serie de teste, fie de funcționalitate, design sau performanță. Ne asigurăm întotdeauna că înainte de a fi lansată aplicația în Google Play Store, aceasta va funcționa conform așteptărilor. Ne interesăm contant să nu existe bug-uri și alte probleme adiționale care pot apărea la nivel de performanță
 • Lansare și Suport – Oferim asistență, mentenanță, nu numai în timpul dezvoltării aplicației, dar și la finalizarea proiectului. Serviciile noastre oferite includ suport la nivel operațional, extensii de funcții, îmbunătățiri ale performanței. De asemenea oferim suport și pentru actualizarea tehnologiilor mereu schimbătoare.

Concluzie

În ultimii ani, utilizatorii de device-uri au început să folosească tot mai des dipozitive automatizate. Device-uri precum smartwatch-urile, consolele de jocuri, automobilele, aparate electrocasnice digitale, sistemele automatizate pentru locuințe (încălzire, aparate de aspirat, ventilație, alarme, iluminare), televizoare smart. Toate acestea având la bază sistemele de operare Android. Această creștere a device-urilor, ar trebui să te convingă și pe tine să apelezi la aceste servicii, pentru a te sincroniza cu piața.

Tu vino cu ideea, iar noi te vom ajuta să realizezi aplicația ta mobilă în cât mai scurt timp. Echipa noastră furnizează realizarea de aplicații mobile de orice tip, native sau hibride, folosind Android ți nu numai. Oferim programarea aplicației de la 0, design, consultanță digitală, aplicații multimedia, software custom, soluțiile cele mai eficiente de testare, lansarea lor in market pe Google Play Store și mentenanță. Și asta nu e tot.

Sprijinim orice antreprenori, învățăcei la început de drum, persoane care au deja implementate aplicații dar au nevoie de mentenanță sau upgrade-uri. De asemenea dacă este cazul să treci o aplicație third-pary de la iOS la Android, poți apela cu încredere la serviciile noastre.

Trimite-ne detaliile proiectului tău